Koronavirus. Držme si palce, všechno dobře dopadne a brzy skončí

Informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212

 

Horečka, kašel a dušnost jsou základní symptomy, kterými se projevuje nákaza koronavirem, ale částečně třeba i chřipka. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo přehlednou tabulku, která pomůže obě nemoci lépe rozlišit.

 

PŘÍZNAKY COVID-19 NACHLAZENÍ CHŘIPKA ALERGIE
HOREČKA Běžné Vzácné Běžné Občas
SUCHÝ KAŠEL Běžné Slabě Běžné Občas
DÝCHAVIČNOST Běžné Ne Ne Běžné
BOLESTI HLAVY Občas Vzácné Běžné Občas
BOLESTI Občas Běžné Běžné Ne
BOLEST V KRKU Občas Běžné Běžné Ne
ZÁVRATĚ Občas Občas Běžné Občas
PRŮJEM Vzácné Ne Občas Ne
RÝMA Vzácné Běžné Občas Běžné
KÝCHÁNÍ Ne Běžné Ne Běžné

 

 

 

Deset rad pro seniory a ne jen pro ně, jak se bránit proti koronaviru


Deník Daily Mail zveřejnil deset rad britského lékaře Michaela Mosleyho a americké doktorky Nancy Messonnierové, kteří spadají do starší věkové kategorie a svým vrstevníkům radí, jak se koronaviru vyhnout.

1) Nepodávat ruku

Koronavirus se z člověka na člověka přenáší po úzkém kontaktu kapénkovou infekcí. Potřesení rukou patří mezi nejčastější formy. „Nedávno jsme měli mítink a kdybych dodržoval protokol, podal bych ruku nejméně 40 lidem,“ vysvětloval Mosley, proč nyní místo podávání ruky preferuje úsměv a zdvořilé pokývnutí hlavou.

2) Umývání rukou

Umývání rukou by mělo být samozřejmostí.

3) Dezinfekční prostředek s sebou

Noste s sebou dezinfekční prostředek. Hodí se vám zejména při cestování v MHD, kdy nemáte možnost si ruce umýt. Dezinfekce by podle Mosleyho měla obsahovat nejméně 60 procent alkoholu a používat by se měla nejméně dvacet sekund.

4) Bezkontaktní platba

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno upozornila, že častým nositelem nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, jsou bankovky. Kdekoliv můžete využít platební kartu, učiňte tak, radí lékaři.

5) Zinkové pastilky

Podle Mosleyho jsou efektivní proti některým příznakům koronaviru, pokud je člověk užije do 48 hodin od vykázání symptomů. „Pomáhají například proti nachlazení,“ uvedl doktor.

6) Kvalitní spánek

Především během hlubokého spánku si tělo vytváří látky, které posilují imunitní systém, čímž pomáhají bojovat proti infekci. Nedostatek spánku učiní člověka zranitelnějším vůči kašli a nachlazení.

7) Zásoby léků

„Zejména senioři by se měli ujistit, že mají dostatečnou zásobu léků,“ tvrdí doktorka Messonnierová. Dodala, že má na mysli běžně dostupné léky na srdce, cukrovku atd.

8) zůstat doma

Nepotřebuje-li senior někam nutně vyrazit, je nejlepší zůstávat doma. Cílem distancování je omezit se expozici viru a zabránit jeho šíření v komunitě. Vyhýbat by se senioři měli zejména místům, kde se pohybuje větší množství lidí.

9) Minimální kontakt s nemocnými

Dalším pravidlem je vyhnout se viditelně nemocným. Nejedná se pouze o nakažené koronavirem, ale i chřipkou či jen běžným nachlazením. Oslabený imunitní systém se totiž nákaze brání s většími obtížemi.

10) Zodpovědné chování

Důležité je dodržování pravidel respirační hygieny. Při kašli a kýchání by si lidé měli zakrývat ústa paží nebo rukávem, nikoli rukou.

 

Dle požadavku zřizovatele portálu zdravézdiby.cz, nebudeme až do uklidnění situace kolem virového onemocnění zveřejňovat žádné Vaše příspěvky ani témata. Již zaslané příspěvky budou zveřejněny později.
Děkujeme, za zdravézdiby.cz, Marek Sadovský

 

Držíme všem palce, všechno dobře dopadne a brzy skončí

 

Ohodnoťte příspěvek

4.9 / 5. 25

Zatím nikdo nehodnotil


'Koronavirus. Držme si palce, všechno dobře dopadne a brzy skončí' 3 komentáře

 1. 16.3.2020 @ 13:12 Iva

  Dobry den, musime doufat jestli to nekdo dostane, ze bude v tech 80% lehkeho prubehu. Asi se nakaze nevyhne hodne lidi.

  27

  Odpovědět

  • 22.3.2020 @ 16:53 FAFA

   Ano všechno dobře dopadne, jen nechápu proč ze strany naší OP není věnována větší pozornost lidem, kteří neplní to co je uloženo a tím ohrožují nás všechny. Nosit roušky je povinnost. Nedodržování je už také trestáno a to je správné. Hezké dny

   16

   Odpovědět

   • 22.3.2020 @ 20:23 Franc

    V Klecanech kontrolovala MP u Vltavy roušky. Co dělali ti naši? Hádali se na FB?

    16


Vaše komentáře

Váš email nebude zveřejněn.

Copyright by zdravezdiby.cz 2018-2019  Podmínky - Pravidla