Jak je to s tou vakcínou?

Změní mi očkování proti Covidu moje geny? Internetem se šíří všelijaké zvěsti…

Velmi jednoduše: ze školy si asi pamatujete, že naše genetická informace je zakódovaná v DNA v buněčném jádře. Koronavirus má svou gen. informaci kódovanou pomocí RNA. Sám se množit nemůže, potřebuje na to buňku, třeba tu naši. Pronikne do buňky a uvnitř buňky (v cytoplazmě, na endoplazmatickém retikulu) se dle jeho genetického kódu začnou tvořit jeho součásti, sestaví se dohromady a rozmnožený virus pronikne ven z takto přepadené buňky, a pro jistotu ji zabije. Pfizer nebo Moderna udělali očkování tak, že nevzali RNA celého viru, nýbrž jen její část – a to tu, která kóduje tzv. Spike protein, tu “bodlinku” na jeho povrchu. Tenhle kousek RNA se z vakcíny dostane do některých vašich buněk a v cytoplazmě se vyrobí “bodlinky,”které si buňka vystaví na svém povrchu. Jenže to už se objeví buňky vašeho imunitního systému, cizích “bodlinek” si všimnou a postarají se o nápravu, začnou produkovat protilátky proti “bodlinkám.” Takže pokud se potom infikujete tím slavným koronavirem, zaútočí už vytvořené protilátky a koroňák bude mít smůlu. Je to velmi elegantní řešení.
Takže:
1. z očkování Covidem neonemocníte, protože samotný virus v něm není
2. Ten proces se odehrává v cytoplazmě buňky (ne v jádře, kde máme tu naši důležitou DNA) a RNA se do DNA nepřepíše (potvrzeno už 60 lety výzkumu)
3. RNA molekuly se v našich buňkách vyskytují běžně, a to v obrovském množství
4. Viry rýmy jsou také RNA viry a také proniknou do buňky, kde se množí. Pamatujete si, že by se vám po rýmě změnila genetická informace?
5. RNA vakcíny budou sice schválené poprvé, ale tak úplně nové nejsou, výzkum se jimi zabývá už 25 let (a to už je nějaký ten pátek)
6. Vakcíny tedy byly vyvinuty rychle díky dřívějším zkušenostem, díky tomu, že se na ně (na rozdíl od ostatních) nemusely zdlouhavě shánět peníze a že se všechny ty byrokratické záležitosti kolem řešily rychle (vzpomeňte jak dlouho vám někdy na úřadě ležely papíry v šuplíku, než se jimi někdo vůbec zabýval). U řádně schválené vakcíny se žádná její testovací fáze nevynechá.
7. Pokud se bojíte genetických mutací, zahoďte cigarety a nepijte alkohol, protože tak se k mutaci opravdu dopracovat můžete.
8. Je to trochu paradox, běžně děláme to, co škodí našemu zdraví, a často je nám to jedno. Obklopujeme se sajrajty (víte, jaké chemikálie obsahují třeba některé laky na nehty?), blbě jíme, málo spíme, a pak se obáváme očkování, které je testováno a indikováno tak, aby byla jeho rizika co nejmenší.
Jestli se očkovat necháte, nebo nenecháte, je vaše volba. Každopádně je dobré o tom aspoň něco vědět 😉
Buďte zdrávi!

MUDr Jana Švecová

 

 

 

 

 

Když má někdo jiný názor, neznamená to, že je automaticky nepřítel. Mít jiny názor je jedna z mnoha krásných předností demokracie... Vaše zdravezdiby.cz

Obsah textů a článků, textů a komentářů pod články, nevyjadřují stanoviska a názory provozovatele ani redakce portálu zdravezdiby.cz a za jejich obsah nenese žádnou odpovědnost

 

5 6 hlasy
Hodnocení článku

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře/ů
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jarda
Jarda
25.1.2021 17:22

Dobrý den, vzhledem k tomu, že se na mě dostane vakcinace později, zřejmě vakcínou od AstraZeneca, chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi Modernou a AstrouZenecou,.
Jak funguje vakcína od AstraZenecy? Děkuji za odpověď Jarda

Copyright by zdravezdiby.cz 2018-2020  Podmínky - Pravidla

9
0
Podělte se o svůj názorx
()
x