Honorář za stavbu v obci Zdiby 2

Vážení spoluobčané,

jak jsem slíbil, vracím se částečně formou úvahy k zajímavému tématu pro řadu z vás. Pro ty, u nichž tato problematika není aktuální, třeba v budoucnu být může. Jde o téma nazvané vedením obce jako „Zásady pro výstavbu v obci Zdiby“.

Na zasedání zastupitelstva obce Zdiby dne 27.6. 2019, bylo původní znění Zásad pro výstavbu v obci Zdiby (dále jen Zásady) schváleno zastupitelstvem poměrně jednoznačně, kdy z přítomných zastupitelů se zdržel pouze pan Jurkeník, zbytek hlasoval pro přijetí. Na zasedání daného zastupitelstva jsem tento dokument, respektive smlouvu, hlasitě kritizoval, a to především poukazováním na neúměrné zatěžování mnohdy mladých rodin v již tak složité době ohledně cen při pořizování nového bydlení. Zároveň jsem poukazoval na nevymahatelnost finančních částek plynoucích ze Zásad, neboť i jak je v těchto Zásadách uvedeno, příspěvek je pouze dobrovolný a obec nemá žádné nástroje, jak jej vymoci, což na základě mého dotazu bylo starostkou, ač neochotně, potvrzeno.

Na posledním zasedání zastupitelstva, tedy hned na následujícím zastupitelstvu po zastupitelstvu, na kterém byly zásady schváleny (po 3 měsících), starostka a místostarostky předložily úpravu těchto Zásad, a to celkem podstatnou. Dobrovolný finanční příspěvek plynoucí ze Zásad snížily u osob (stavebníků) s trvalým bydlištěm ve Zdibech po dobu minimálně 5 let na polovinu. Stejně tak u osob (stavebníků) nově přistěhovaných, pokud se zaručí, že v obci budou mít trvalé bydliště minimálně 5 let po dokončení stavby. K tomu se již nebude platit za plochu každého podlaží, nýbrž pouze za plochu zastavěnou prvním nadzemním podlažím.

V souladu s výpočtem v mém předešlém článku na toto téma si tedy provedeme dva výpočty, kdy si porovnáme, o jak vysoký rozdíl oproti původním Zásadám schváleným před 3 měsíci se jedná.

Máme v plánu stavět podsklepený dům s přízemím + 1 nadzemním podlažím. Zastavěná plocha bude 100 m2.

 1. Podle původních Zásad bychom zaplatili 3 (sklep, přízemí, patro) x 100 000 = 300 000 Kč !!!
 2. Dle nových zásad zaplatíme 100 000 Kč (již se nepočítá platba za každé podlaží). Pokud navíc máme trvalé bydliště v obci 5 let, nebo se zaručíme k trvalému pobytu po dobu minimálně 5 let, dostaneme ještě slevu 50 %, zaplatíme tedy „pouze“ 50 000Kč!

Z porovnání vyplývá, že za 3 měsíce starostka a spol stavebníkům „slevila“ v uvedeném příkladu závratný čtvrt milion! korun.

Co starostku a místostarostky k takovému kroku vedlo? O tom můžeme pouze spekulovat. Věřme, že se nechystá v brzké době stavět osobně jedna z nich či dobrý známý jedné z nich a že jde pouze o racionální krok, jak mít alespoň nějakou šanci na zisk jistých financí na základě Zásad. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o dobrovolný příspěvek, na jehož vymáhání nemá vedení obce sebemenší oporu v legislativě, a tak jediným nástrojem je šikana stavebníka (která má však také své limity). Možná si dámy pouze uvědomily, že řada lidí se šikaně raději vyhne zaplacením několika desítek tisíc korun, kdežto jednalo-li by se o částky v řádu stovek tisíc korun, šikanu by naprostá většina občanů raději přetrpěla, a i přes protažení stavebního řízení tyto peníze ušetřili.

Z celé situace však člověk nabývá dojmu, že vedení obecního úřadu v čele s paní starostkou nemá úplně reálnou představu o situaci a prostě jedná stylem pokus-omyl.

Další kapitolou na samostatný článek je problematika „zaručení se“ k trvalému pobytu po dobu minimálně 5 let v obci. Zda vše bude zasmluvněno, či se lidé zaručí na tzv. dobré slovo? Bohužel toto nikde není specifikováno. Věřme tedy, že bude ke všem přistupováno stejně a nikoli na základě kamarádšoftu. Nic, než víra nám však nezbývá, což je s podivem, když úřad řídí právníci. Zajímavým tématem je také otázka, co lidé, kteří stačili během 3 měsíců zaplatit dle starých zásad? Bude jim obec peníze vracet, pokud za tak krátkou dobu tak razantně „požadované dobrovolné“ platby snížila? Pravděpodobně na to dané osoby (stavebníci) nemají právní nárok, nicméně morální bezpochyby ano. Je však otázkou, zda již někdo dle Zásad peníze obci daroval. Pokud tak neučinil minimálně pan Outlý za stavbu svých průmyslových hal, na které během daných 3 měsíců platnosti původních Zásad získal stavební povolení, což je přesně ten okamžik, který Zásady zpoplatňují, tak jsou celé zásady pouze kusem zbytečného papíru – nebo nástrojem k šikaně „nepohodlných“.

Redakci děkuji za zveřejnění.

Vladislav Sloup

 

 

 

 

Děkujeme za přečtení článku, budeme rádi za Váš názor a komentář. Mějte se dobře... zdravezdiby.cz

Názory a obsah článků nevyjadřují stanoviska a názory provozovatele ani redakce portálu zdravezdiby.cz a za jejich obsah nenese žádnou odpovědnost

 

Ohodnoťte příspěvek

0 / 5. 0

Zatím nikdo nehodnotil


'Honorář za stavbu v obci Zdiby 2' 7 komentářů

 1. 14.10.2019 @ 16:41 Super

  Super jestli to takhle půjde dál tak se třebas dočkáme dalšího snížení a nebo úplnýho zrušení 🙂 🙂 🙂

  19
  1

  Odpovědět

 2. 15.10.2019 @ 7:23 Jarda

  Této věci nerozumím, jestliže chce obec vytáhnout z lidí peníze, činí se tak zvýšením koeficientu daně z nemovitostí. Uvedený poplatek je asi nějaká exkluzivita ve Zdibech. Stavebník přece zaplatí již za stavební povolení na stavebním úřadě. Proč má platit něco obci?
  Proč si obec stanoví nějaké zásady, když platí stavební zákon a územní plán?????????????????,

  21
  1

  Odpovědět

  • 17.10.2019 @ 9:12 Standa

   Něco na tom bude Jarouši. jestliže má vedení obce zvyšovat komfort žití občanů, silnice, chodníky, koupaliště, kanalizace , vodovod a.t.d. musí na to někde vzít.

   2
   8

   Odpovědět

   • 17.10.2019 @ 9:27 Wilda z Veltěže

    Takze bude vedeni obce svou neschopnost zadat o dotace sanovat tim, ze bude obirat lidi na zaklade trapnych pseudo povinnych poplatku za to, ze chteji stavet rodinny dum? A delat bububu, musite zaplatit, ale kdyz nezaplatite, tak my muzeme tak maximalne chvili pindat a sikanovat, ale nakonec budeme muset zklapnout a smirit se s tim, ze platit nemusite, protoze nase vymysly nejsou vic nez zakon a my to jen zkouseli, ze nam to sezerete. Teda myslim, ze vedeni obce by melo mit uroven a nikoli blafovat a jeste k tomu pravidla menit kazdych par mesicu, neb zjistili, ze to, co vymysleli, je holy nesmysl.

    17

   • 17.10.2019 @ 9:48 Velké nic

    Jarouši a Stáňo , už je to rok co máme nové vedení. Rok ze čtyř je dlouhá doba , za kterou se nestalo vůbec , ale vůbec nic. Tvrdýho jsem nevolil a rád ho nemám , ale dělalo se pořád něco i bez výpalnýho. Takže až na vedení dostanou penízky , začne se něco hejbat a dělatt? A to je jako ve všech obcích? Hustej názor. Jo něco se přece jen děje , nařízení výhrůžky příkazy zákazy , to jim de. A plnej barák kámošů, to na chodníky být fakt nemůže.

    19
    1

   • 18.10.2019 @ 6:48 Standa

    Ale Wildo, přece musíš vědět, že dotace nikdy nepokryjí veškeré náklady. Vždy se podílí obec. Je li obec zadlužena nebo na nule, co zbývá? Máš nějaký jiný nápad, kde vzít peníze a peníze na další dotační programy?

    2
    2

 3. 17.10.2019 @ 11:17 nesouhlasny

  Byť se tak nějak orientuji v nekonečném souboji mezi bývalým a nynějším vedením, kde ve finále nebude žádný vítěz, ale zajímá mě především porovnání, jak se kdo zachoval (či zachová) při modernizaci naší obce. Souhlasím se stavební uzávěrou pro možné haly, ale nesouhlasím s pasivně agresivními poplatky za stavební povolení. Souhlasím s transparentností a referendem protlačovaném hlavně ve volebních slibech, ale ani s jedním nesouhlasím v takto podané formě, jak to prezentuje současné zastupitelstvo. Kdy se mě kdo zeptal, zda přijímám zdibskou daň za stavbu? Zeptal se někdo někoho z Vás? Přijde mi, že si to myslí pouze paní místostarostka Sábolová. Výstavba kanalizace se také nezrušila díky iniciativě místních občanů, ze kterých vzešla současná starostka. Je to smutné, ale potřebujeme další iniciativu Zdiby proti bývalé iniciativě Zdiby.

  16
  1

  Odpovědět


Vaše komentáře

Váš email nebude zveřejněn.

Copyright by zdravezdiby.cz 2018-2019  Podmínky - Pravidla